Toksyna botulinowa – leczenie

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botox) jest bezpiecznym produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie nie tylko w likwidacji zmarszczek, ale i w zwalczaniu bruksizmu czy uwolnieniu pacjenta od nadmiernej potliwości.

BRUKSIZM
Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się  napięcie i ból mięśni.  Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.

Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.

 

NADMIERNA POTLIWOŚĆ
Toksyna botulinowa efektywnie leczy nadpotliwość czyli nadmierne pocenie twarzy i głowy czy nadmierne pocenie pod pachami.

Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się do ok 5-6 miesięcy, po tym czasie zanika.

 

To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia nadmiernej potliwości pach i czoła.